Języki obce

Marek stuka plastykową, zieloną konewką o blaszaną miskę, próbując wydobyć rytm – ale idzie mu nieskładnie: tat, tatat, dęg, tat. Biorę konewkę i miskę i wystukuję coś szybkiego: tat, tat, dęg, tat, dęg, tat, tat, dęg, tat, dęg – i przyłapuję go na czymś zdumiewającym – na ułamek sekundy rozkłada ręce i kręci głową jak człowiek, który chce powiedzieć: „Próbowałem tak długo i nic, a on robi to bez wysiłku”. Szesnastomiesięczne dziecko! Jak to interpretować? Przypadkowa adekwatność gestu? Powtórzenie podpatrzonego symbolu? A może ów gest bezradności jest czymś naturalnym: rozłożenie rąk to odruchowa manifestacja ich nieprzydatności?

Chwilę później dotyka palcem ściany: „To to?” – pyta. „Ściana” – odpowiadam. Robi dwa kroki i znów: „To to?”. „Ściana” – powtarzam. I znów dwa kroki, a później mija futrynę i wskazując palcem inną ścianę pyta z tym samym, pierwotnym, pozbawionym natarczywości zainteresowaniem: „To to?”. „Ściana” – powtarzam po raz kolejny i tym razem to ja jestem bezradny: jak wytłumaczyć konieczność abstrahowania od koloru, faktury, dźwięku wydawanego przy opukiwaniu? Tamto brunatne to ściana i to zielone też ściana. I tamto białe też. Ale to nie ściana, to drewniana przegroda. A tamto to znowu ściana. I tak, ściana po ścianie, budujemy językowy dom, wytrwale negocjując znaczenia. On jeszcze nie wie, jak złudne jest to porozumienie. Jeszcze nie wie, jak pusty jest ten kosmos.flickr

last.fm

No recently listened tracks.

Inne miejsca

Towary Zastępcze
Zespół pieśni, tańca i różańca.
http://towary.art.pl/

Bezpośrednia transmisja z końca świata
...spotkajmy się ponownie po krótkiej przerwie reklamowej.
http://czerski.soup.io/

Słowo w Uchu
Archiwum Gdyńskiego Festiwalu Literackiego, zawierające m.in. relacje video z 11 spotkań.
http://slowowuchu.pl/

Blog
Archiwum bloga prowadzonego w latach 2003-2009.
http://czerski.art.pl/archiwum/

Nasiono
Nowe idzie znad morza.
http://nasiono.net/

Teksty w serwisie: Creative Commons License
(= dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5 Polska)

Wykorzystywane oprogramowanie:
WordPress (+ AJAX Calendar, All in One SEO Pack, Events Manager, Google Analytics for WordPress, Google XML Sitemaps, Polska data, Typografika)
jQuery, DD_roundies, facebox