od teraz będzie tak, a za jakiś czas także inaczej, do wyboru. tak jak kiedyś już nie będzie (bo nigdy już nie będzie tak, jak kiedyś); blogi boczne, poza jednym, straciły rację bytu.

uwagi dodatkowe:

1. miał być xhtml 1.1, ale nie jest, bo okazało się, że xhtml 1.1 chwilowo przeciętnie nadaje się do wykorzystania praktycznego; gotowy kod sprawdzony walidatorem ujawnił, że może on i stał przez chwilę koło xhtml 1.1, ale było to krótko i nieprawda. skończyło się więc na xhtml 1.0 transitional - póki co też wyłącznie w sferze deklaracji, ze względu na treść starszych notek, zawierających ampersandy i niepozamykane znaczniki pojedyncze; za jakiś czas dojdziemy jednak do poprawnego xhtml 1.0.

2. mozilla firefox 1.5.0.2 i opera 8.5 wyświetlają stronę poprawnie; internet explorer 6.0.2800 prawie poprawnie, o czym wspominam jednak wyłącznie z kronikarskiego obowiązku. umówmy się, że używanie explorera to gruby nietakt i nawet nie dopuszczam myśli, że mogliby go państwo popełnić.

3. odnośniki, poprzednio wyposażone w atrybut target="_blank", obecnie otwierają się domyślnie w tym samym oknie; należy więc albo używać środkowego klawisza myszy (otwieranie w nowej zakładce) albo ten sam efekt uzyskiwać poprzez naciskanie prawym i wybieranie odpowiedniej pozycji menu.

4. fotografie z archiwum są często zdeformowane, ze względu na ograniczenie miejsca w poziomie i zastosowanie atrybutu max-width. za jakiś czas sytuacja nieco się poprawi, bo dodam funkcję javascriptu skalującą zbyt duże zdjęcia w obu wymiarach via document object model. jakość skalowania obrazków przez przeglądarki pozostawia wiele do życzenia, ale przynajmniej proporcje będą właściwe.

5. blogi cblog, news i link zostały zlikwidowane, pojawił się natomiast jeden nowy, zawierający terminy spotkań.

6. nawigacja jest prosta - pasek główny na początku, a pod poszczególnymi blokami strzałki skierowane w górę (skok do początku dokumentu) albo w prawo (powrót z komentarzy).

7. kolejne zmiany będą wprowadzane sukcesywnie; jedną z najważniejszych będzie dodanie autentykacji przy wysyłaniu komentarzy. captcha nie jest fajna, ale spamboty są jeszcze bardziej niefajne.

8. wszelkie uwagi, informacje o błędach i pomysły racjonalizatorskie są oczywiście mile widziane.

to chyba tyle. na koniec - podziękowania dla brut[all]-a i lato_p za pomoc przy tworzeniu arkuszy css.
18 kwietnia 2006, 18:59:40 :: komentarze (86)
up