pospieszne, osobowe

Debiutancki tomik wydany w 2002 roku w ramach kultowej (niestety: jedynie na mocy definicji) serii „Kolekcja Ha!art”. 34 wiersze w wyborze Igora Stokfiszewskiego: indyferentyzm dopiero kiełkujący, ale poczucie wyobcowania nieźle już rozwinięte; erotyka – jak na tamte czasy – dosyć odważna, życie uczuciowe skomplikowane, dowcipy raczej z tych tańszych, choć trafiają się i mniej oczywiste. Wiele bardzo ryzykownych metafor, ale też, ostatecznie, kilka niezłych, sądzę, wierszy. Niedawno przeczytałem całość z niemałym zainteresowaniem. Rad byłbym poznać autora – choć obawiam się nieco, że na starość mógł zgorzknieć.

O „pospiesznych, osobowych” Jarosław Klejnocki na łamach Gazety Wyborczej napisał:

To poezja prywatnych uczuć (konwencjonalnie zaaranżowana), liryka rejestrowania prostych faktów egzystencji, zwykłego potocznego języka, jakichś uszczypliwych wycieczek pod adresem kultury wysokiej, złośliwości rzucanych patriotycznemu czy obywatelskiemu zaangażowaniu. Kulturalne niby to wszystko, ale jakie zużyte! Być może Czerski jest człowiekiem XXI wieku, kiedy jako programista czy webmaster ujeżdża sieci informatyczne, ale w pisanych wierszach ledwie wychylił się z wieku XIX.

- co, oceniane z perspektywy czasu, wydaje się być konkluzją bardziej pochlebną niż mogło wydawać się wówczas.

Książka ukazała się w standardowym nakładzie 1200 egzemplarzy. Wersja elektroniczna pobrana została dotąd ponad 9000 razy – co dosyć niespodziewanie czyni z „pospiesznych, osobowych” prawdopodobnie najczęściej czytaną książkę poetycką w swojej kategorii wagowej. Średnik, nawias zamykający.

Spośród znajdujących się na okładce telefonów ten raczej męski należał do mnie, raczej żeński – do kolegi. Kolega wtedy zajmował się sztuczną inteligencją, teraz – sprawdziłem w internecie – robi doktorat z biologii ewolucyjnej. Z adresatką wierszy mam dziecko.

Archiwum .zip zawierające plik .pdf oraz skany I i IV strony okładki można pobrać stąd:

__________

Teksty w serwisie: Creative Commons License
(= dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5 Polska)